Бесими најави еврообврзница од 600 милиони евра – се чека вистинскиот момент

Facebook
Twitter
Email
Print

Не е исклучено земјава преку еврообврзница да земе заем од 600 милиони евра, односно целото планирано задолжување за годинава да се земе однадвор. Подготовките се завршени се чека погоден момент и пониски каматни стапки, изјави министерот за финансии Фатмир Бесими за ТВ24.

Според Бесими се ќе зависи од условите, и остануваат отворени двете опции – задолжувањето да биде дел на надворешниот, дел на домашниот пазар.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи