21 новозаболен од корона во Прилеп – активни се 136 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.535 тестови, а регистрирани се 328 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 179, Прилеп – 21, Битола и Кавадарци – по 17, Куманово и Велес – по 10, Охрид и Кичево – по 9, Ресен – 7, Штип – 6, Гостивар, Струга и Радовиш – по 5, Гевгелија и Валандово – по 4, Тетово и Кочани – по 3, Струмица, Неготино и Свети Николе – по 2, Крива Паланка, Дебар, Берово, Виница ,Пробиштип ,Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (328), регистрирани се 65 реинфекциии.

Регистрирани сe 237 оздравени пациенти од: Скопје – 131, Битола – 14, Прилеп – 13, Кавадарци – 12, Куманово и Велес – по 10, Тетово – 8, Охрид и Кичево – по 5, Ресен, Гевгелија, Кочани, Неготино и Дебар – по 3, Штип, Гостивар, Крива Паланка, Виница и Богданци – по 2, Радовиш, Валандово, Струмица и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистриран е едно починато лице: од Кичево (58г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Штип (1), Гостивар (1) и Струмица (1). Починатите се пријавени во период од 09.03. до 12.03.2022 година. Пријавените лица се на возраст од 48г до 77г. Од пријавените лица, две се починати во болнички услови и едно лице во домашни услови.

Од вкупно регистрираните починати лица (4), кај 3 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.535 тестови преку: ИЈЗ-330, ЦЈЗ Скопје-99, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–197, Жан Митрев (Филип Втори)-54, Авицена-80, Биотек-82, Систина-38, лабораторија Лаор-85, Синлаб-14, Ремедика-18, Плодност-17, Генеа-8, Никоб Лаб-152, ВФВ Медикал-44, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–16, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–18, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.070.

Досега во земјата се направени вкупно 1.928.498 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 302.224, бројот на оздравени пациенти е 291.144, на починати е 9.159, а бројот на активни случаи изнесува 1.921.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 141278, Активни 1034

Куманово 16418, Активни 71

Битола 14491, Активни 128

Прилеп 13820, Активни 136

Тетово 13381, Активни 38

Кавадарци 10303, Активни 71

Велес 9607, Активни 69

Гостивар 9500, Активни 32

Охрид 8609, Активни 72

Струмица 7953, Активни 28

Штип 7945, Активни 20

Кичево 5502, Активни 35

Кочани 5007, Активни 21

Струга 4671, Активни 17

Гевгелија 4311, Активни 22

Неготино 3633, Активни 9

Ресен 2649, Активни 25

Свети Николе 2609, Активни 3

Радовиш 2498, Активни 13

Крива Паланка 2396, Активни 10

Делчево 1902, Активни 2

Дебар 1660, Активни 10

Берово 1635, Активни 4

Валандово 1468, Активни 8

Виница 1366, Активни 13

Пробиштип 1259, Активни 2

Богданци 1009, Активни 4

Кратово 952, Активни 11

Крушево 913, Активни 4

Демир Хисар 821, Активни 5

Македонски Брод 732, Активни 0

Демир Капија 583, Активни 2

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 482, Активни 0

Дојран 340, Активни 0

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи