Ново поскапување на горивата од полноќ

 

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која од полноќ повторно следува поскапување на горивата. Според истата, бензините и дизелот поскапуваат за 1,5 денари.

Согласно тоа, од 29.3.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 83,50 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 85,50 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 87,50 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 84,00 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 57,347 (денари/килограм)

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи