Петровска: Нема одлука за испраќање припадници на Армијата во источниот блок на НАТО

Facebook
Twitter
Email
Print

Нема одлука за испраќање припадници на Армијата во источниот блок на НАТО, изјави денес министерката за одбрана Славјанка Петровска.

„Република Северна Македонија, која е членка на НАТО, е подготвена да го сподели товарот со останатите, но до овој момент немаме донесено конкретна одлука за тоа. Доколку донесеме, јавноста ќе биде информирана“, изјави Петровска по одбележувањето на 30-годишнината од формирањето на Армијата.

Како што појасни министерката, доколку биде донесена одлука за испраќање на наши војници во источниот блок на НАТО, македонската Армија има исклучително обучени и релативно добро опремени припадници кои можат да одговорат на дадените предизвици. Тие би биле распоредени на соодветни места согласно стратегиите и развојните планови на НАТО.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи