КЗБ препорача укинување на маските во средните училишта, како и организирање на училишни екскурзии

Со оглед на фактот дека епидемиолошката состојба во Македонија има тренд на опаѓање, а се намалуваат и болничките хоспитализации, Комисијата за заразни болести излезе со предлог за укинување на задолжителното носење маски во средните училишта.

„Трендот е позитивен, одиме во насока да имаме навистина позитивно добра епидемиолошка состојба. Се намалува трансмисијата на вирусот и како резултат на тоа и следната недела ќе разгледуваме дел од мерките и ќе видиме кои ќе бидат укинати. Постои актуелна листа на мерки, која се разгледува пред секој состанок и кога ќе има услови се укинуваат“, рече д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол на Комисијата.

Во основните училишта веќе се укина мерката за задолжително носење на заштитни маски, а за факултетите, ако продолжи добриот епидемиолошки тренд, може да биде разговарано уште на следната седница на Комисијата за заразни болести.

Мехмедовиќ исто така истакна и дека се овозможува организирање на училишни екскурзии за ученици од основните и средните училишта.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи