Приведени петмина дрвокрадци во прилепско, одземени 11 кубни метри бесправно исечени дрва

На 29.03.2022 во периодот од 07 до 18.00 часот, полициски службеници од СВР Битола, Надворешна канцеларија за криминалистички работи Прилеп и Полициска станица Прилеп извршија засилени контроли на повеќе локации во Прилеп за откривање на случаи на бесправно сечење огревни дрва. Притоа, во повеќе возила биле пронајдени и одземени околу 11 метри кубни огревни дрва, кои биле предадени на Шумската полиција за понатамошна постапка, а лицата кои ги управувале биле лишени од слобода и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

На патниот правец Плетвар – с.Царевиц биле затекнати четири патнички возила натоварени со бесправно исечени огревни дрва и тоа: патничко возило „фолксваген поло” со прилепски регистарски ознаки, управувано од В.С.(35) од Прилеп, а сопатник бил Т.Р.(32) од Прилеп, патничко возило „опел астра” со охридски регистарски ознаки, управувано од В.Р.(45) од Прилеп, патничко возило „сеат толедо” со прилепски регистарски ознаки, управувано од Д.Д.(47) од Прилеп и патничко возило „фолксваген голф” со прилепски регистарски ознаки, управувано од А.П.(45) од Прилеп.

На патот кон Вештачкото езеро, во близина на с.Дервен, биле пронајдени две оставени возила „лада нива”, од кои едното било натоварено со дрва. Над манастирот Св.Ѓорѓија биле пронајдени и подигнати бесправно исечени огревни дрва, додека на место викано „Борила” и место викано „Леково” биле пронајдени две, односно четири запрежни возила натоварени со огревни дрва.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи