Исечени и украдени багремовите дрва во црквата во с. Дабница-жителите бараат помош од институциите


Во петокот вечерта, на 1 април, непознат сторител нелегално исекол 10-тина багремови дрвја во црквата Свети Никола во прилепското село Дабница. Револтирани жители испратија фотографии до нашата редакција од овој масакр. Велат дека не е прв пат да се уништува и краде црковниот имот, а сега редот му дошол и на дрвјата.

„Дрвјата се исечени во петокот вечерта, а уништувањето го забележавме утрината во саботата. Некои од дрвјата беа стари и по 20 години. За крадците нема повеќе ништо свето, ова не е прв пат да се уништува црковниот имот. Во последниве 5 години скоро секоја година се случува по една голема кражба, а ниту една досега не е разрешена, ниту е пронајден сторителот. Сега редот дојде и на црковните дрвја. Дрвјата служеа и како ограда на самиот црковен комплекс. Загрижени сме за нашиот имот, масовно се краде и по викендици и во куќите во селото, но засега не гледаме голема активност на надлежните. Бараме итно поголема помош од државата и разрешување на овие случаи“, велат револтираните жители.

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи