Во Кадино село кај Прилеп одбележани 120 години од смртта на Методи Патчев


По повод 120 годишнината од смртта на  Методи Патчев денеска на неговиот гроб во Кадино село оддадоа почит и положија свежо цвеќе претставници од Општина Прилеп, Совет на Општина Прилеп, претставници од ООУ „Страшо Пинџур“, претставници од политичките партии, патриотски здруженија и почитувачи на неговиот лик и дело. А панихидата во чест на великанот Патчев ја изврши Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар.

Преку рецитали, песни и реферат учениците од ОУ „Страшо Пинџур“ потсетија на големото револуционерно дело на Патчев, како и на денот кога тој загинал заедно со својата чета.

Методи Патчев е роден на 14 мај 1875 година во Охрид,  а загинал откако бил предаден во 1902 година во Кадино Село бранејќи ја Македонија од турскиот аскер. Со песна, после 24-часовна борба, Методи Патчев и неговите соборци со последните куршуми извршиле групно самоубиство.

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи