Масакр на шумата над Плетвар – надлежни органи, градоначалник, дали се слушаме?!


Ова се сцени од масакрот на шумата на потегот од Плетвар кон Трајанова чешма. Злосторниците ја „искосиле“ шумата по една од најубавите планинарски патеки во најблиската околина на Прилеп. Во овој див колеж настрадале стотици стебла. Пишува на својот ФБ профил, отец Љупче Петрески, голем љубител на природата и планинарењето.

„Ваквите злосторства МОРА да бидат санкционирани а злосторниците казнети. Но фрапира инертноста на локалната самоуправа и на дел од останатите надлежни по ова прашање. Причините се речиси секому познати – корумпираност и ромски гласови за изборите. Но, до кога така? Со ова темпо, шуми ќе снема за неколку години. Потоа што? Потоа тие нека ве гласаат!!! Г-не градоначалник, се слушаме?!“, пишува Петрески.

 

 

 

 

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи