Во Прилеп се одржа стручен семинар за џудо тренери и џудо судии


Денеска во Прилеп, во организација на Џудо Федерацијата на Македонија и техничка организација на ЏК Сеишин Прилеп се одржа стручен семинар за џудо тренери и џудо судии. Главна тема беше разработување на Измените на правилата кои ќе важат во олимпискиот циклус 2022 – 2024 година.

Предавачи на семинарот беа: Томе Јосифоски, IJF континентален судија актуелен претседател на судиската комисија при ЏФСМ и М-р Дејан Мицкоски, лиценциран тренер и член на стручниот совет при ЏФСМ, во улогата на предавачи ги споделија со своите колеги тренери и судии сите промени кои беа претставени на семинарот за судии и тренери одржан во Лисабон, Португалија.

На семинарот беа присутни околу 40- тина национални тренери и судии од џудо клубовите од Македонија.

 

 

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи