Голем број планинари на Селечка во чест на Томе Темелкоски

Над 150 планинари и љубители на природата од Прилеп, Гостивар, Велес, Кичево, Битола и Скопје денеска беа дел од планинарска дружба по Селечка Планина во чест на Томе Темелкоски. Стартот на турата започна во 9 часот од манастирот Св Димитрија во село Селце, а истата беше долга 10-тина км. со висинска разлика од околу 800м.

Првата пауза беше на локалитетот Домаќинско Чешмуре, Потоа планинари се движеа по сртот на Селечка Планина од каде се упатија на под врвот Чуле и кон  планинарскиот дом Томе Темелкоски. И покрај лошите временски услови турата помина во најдобар ред.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи