Кога државниот имот се пусти, оставен на милост и немилост, а за тоа никој не одговара


Куќарката која требаше да биде соодветна „Инфо Точка“, во близина на „Слонот“ на Маркови Кули комплетно е уништена. Последно некој таму ги искршил и прозорците. Претходно од неа беше украдена ПВЦ вратата, а овој објект никогаш не профункционира за намената за која беше изграден. Оштетена и искршена е и дрвената Инфо табла.

Инаку ова беше изградено тука како дел од проектот кој го реализираше УНДП, со грант од ЕУ, вреден 100.000 евра, а со кој требаше да се заштити и доуреди овој комплекс. Претходно беа уништени и двата изградени летниковци.

Со ова се отвора прашањето кој е одговорен за овој проект и зошто се дозволува негово уништување, затоа што дел од проектот требаше да биде и воведување на ренџерска служба која требаше да го чува целиот локалитет. И како е можно никој да не одговара за вака потрошените европски пари!?

Неразбирливо е зошто се уште не е реализиран овој проект на ЕУ за подобрување на управувањето со заштитените подрачја, координиран преку УНДП, а чиј носител беше токму Општина Прилеп. Проектот требаше да заврши уште пред 2 години, а тоа не е реализирано.

 

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи