КУД „Мирче Ацев“ од Прилеп започна со уписи на нови членови


КУД „Мирче Ацев“ од Прилеп започна со уписи на нови членови, на играорци и играорки од 7 до 12 години. Заинтересираните можат да се пријават секој понеделник и среда во домот „Спиро Забрчанец“ од 19 часот. Или да остварат контакт на тел. 077-725-743 Славе ии 071-320-249 Горан.

КУД „Мирче Ацев“ од Прилеп оваа година прославува 75 години од своето постоење. Друштвото е формирано во далечната 1947 година, во месец април, на иницијатива на работниците во прилепскиот Тутунски комбинат. На почетокот функционирале три секции: фолклорна, пејачка и драмска. Од драмската секција потоа произлегол народниот театар „Војдан Чернодрински“.

Во текот на овие 7 децении низ друштвото поминале над 4.000 членови. КУД „Мирче Ацев“ има одржано концерти на сите континенти. Она што најмногу дава поттик за понатамошна работа и егзистенција на КУД „Мирче Ацев“ е тоа што друштвото има голем број млади членови кои ја продолжуваат традицијата и го негуваат македонскиот фолклор. Тие се се најголемата надеж дека македонскиот фолклор и традиција нема да згаснат и дека тие и понатаму ќе бидат презентирани пред светот.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи