ВИДЕО – Во Прилеп се одржа 9-та по ред клупска изложба на уметничка фотографија „Јордан Зазоски – Зазо“


Во домот за култура Марко Цепенков во Прилеп се одржа 9-тата по ред клупска изложба на уметнички фотографии, која што традиционално се реализира секоја година во чест на фотографот Јордан Зазоски – Зазо. На изложбата беа претставени дела на 60 претежно млади автори. Фото кино клубот Прилеп брои околу 200 членови од кои 80-тина се активни и е единствениот на ниво на Македонија кој работи со млади.

На почетокот имавме 5 автори, па 10, 15 сега 60, а в година ќе трена да најдеме поголем простор за изложбата. Во иднина очекуваме се повеќе млади да се одлучат за овие технички науки како видео и кино техниката. Фото кино клуб Прилеп е единствен во Македонија кој работи со млади, а додека другите клубови полека се повлекуваат и немаат ентузијазам да работат со млади“, рече Сашко Попоски, претседател на фото кино клубот Прилеп.

Секој од овие млади таленти има свој посебен жанр во фотографијата и различна причина зошто го одбрал токму него. Сите во иднина се гледаат како професионални фотографи.

„Фотографијата ме инспирира да се изнесам на креативен начин, го сакам тој стил на портрет, а ја обожавам и црно-белата фотографија. Има луѓе кои сакаат да се сликаат, други не, така што нас ни е тешко да најдеме модели. Најмногу со фотографијата се доловува карактерот на лицата и нивните особини, може да се долови младоста, староста, како се чувствуваат и слично“, рече Наталија Десоска, фотограф.

 

„Оваа година се задржав повеќе на урбаната фотографија, односно street фотографијата и дел од land scape фотографијата. Сакам повеќе да ги менувам стиловите, затоа што сакам да пробам повеќе стилови кои можам да ги фотографирам. Немав фотографирано досега урбана фотографија и сакав да пробам како ќе ми оди. Фотографијата е многу добра да се иискаже својата креативност, младите ќе станат покреативни, ќе се ослободат, можат да ја искажат својата уметност преку фотографијата и да ја замрзнат фотографијата во вечноста“, истакна Андреј Ристески, фотограф.

На изложбата присуствуваше и сопругата на Јордан Зазоски – Зазо.

„Долги години се до крајот на својот живот тој го посвети на фотографијата и на аматерскиот филм, исто така и за издигнување на културата во нашиот град. Голема чест ми е што оваа изложба го носи неговото име“, рече Роза Зазоска, сопруга на Јордан Зазоски – Зазо.

Изложбата ја отвори градоначалникот на Прилеп.

„Заедно со учесниците вечерва ќе разгледаме се она што младите знаат да го креираат, да покажат креативност и талент. Локалната самоуправа ќе излезе во пресрет на сите млади идни фотографи“, кажа Борче Јовчески, градоначалник на Прилеп.

Идната година ќе биде јубилејна за оваа изложба, а од фото кино клубот се надеваат дека ќе ја одбележат со најголем број фотографии досега.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи