Приходите се зголемуваат, трошоците се намалуваат – годишна сметка на „Комуна“

Годишната сметка на ЈП „Комуна“ Крушево покажува зголемени приходи и намалени трошоци и тоа во период на инфлација.

На 10-тата седница на советот на општина Крушево се усвои годишната сметка на „Комуна“ која покажува позитивни резултати од аспект на наплата и од исполнување на побарувањата.

Приходите од вода во домаќинства во градот и населените места е зголемен за речиси 1 милион денари во 2021-ва година во споредба со 2020-та. Со исклучок на 3 населени места наплатата секаде се зголемува за вкупно да достигне пораст од 923 072 денари.

Од останатите приходи се забележува зголемување во делот на услугите за чистота, канализација и паркинг, додека благо намалување има во делот гробишта, приходи од пазар и други услуги. Севкупно приходите се намалени во споредба со 2020-та, но резултатот е позитивен затоа што намалувањето е всушност заради приходи од донација на контејнери, финансиска помош од владата и советот кои се прокнижија во 2021 година.

ВД директорката на ЈП „Комуна“ Крушево Станка Ефремова Трајкоска пред советниците потенцира дека финансиското работење на претпријатието се подобрува, но факт е дека трошоците за струја со која се пумпа вода останува најголем проблем на претпријатието.

„Приходите се зголемуваат, а трошоците во време на инфлација се намалуваат со што нашите резултати се уште подобри. Годишната сметка покажува дека работиме домаќински, а поголемите приходи значат подобро извршување на услугите. Со советниците се согласивме дека трошоците за струја остануваат најголем проблем на претпријатието.“потенција Ефремова Трајкоска.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи