Кутиите за донации уште утре во црквите – ајде за празникот Цветници сите да донираме кој колку може!


Кутиите за донации, за големата Велигденска хуманитарна акција, уште само утре ќе бидат поставени во 4-те православни храмови во Прилеп, „Св. Петка“, „Св. Кирил и Методиј“, „Св. Преображение“ и „Св. Благовештение“. Ова акција се спроведува по 15 пат за најголемиот христијански празник Велигден, од страна на неформалната хуманитарна организација Св. Никодим Тисмански и Прилепски.

Со собраните средства се купуваат прехранбени производи и хемиски средства кои им се даваат на социјално загрозени семејства. Овен пари граѓаните исто тоа може да донираат и нерасиплива храна.

Вакви акции во провославните храмови во Прилеп се организираат два пати годишно,  за Божик и Велигден, но неформалната хуманитарна организација Св. Никодим Тисмански и Прилепски функцонира и преку целата година и со парични средства, храна и други намерници им помага на сите оние на им треба помош. Со средствата од оваа акција пакетите ќе бидат направени и поделени до граѓаните идната недела.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи