МВР: 108 шишиња масло од канабис и 6 најлонски кеси со иглички од цвет украдени од „5 летерс“


При кражба од фабриката „5 летерс“, која имаше лиценцата за одгледување на марихуана, се украдени 108 шишиња масло од канабис и шест најлонски кеси со иглички од цвет од канабис, велат од МВР за „360 степени“.

Кражбата се случила во периодот од вечерните часови во понеделникот (18 април) до утринските часови во вторникот (19 април). Сторителите, засега, не се познати.

„На 19.4.2022 во 11.31 часот во СВР Битола, раководител на агенција за обезбедување пријавил дека во периодот од 18:30 часот на 18.4.2022 до 6:30 часот на 19.4.2022 во фабрика за производство на марихуана во стечај во близина на село Алданци, Крушевско, било влезено со употреба на сила и погоден алат и биле одземени 108 шишиња масло од канабис и шест најлонски кеси со иглички од цветот од растението канабис. Увид на местото извршиле увидни екипи од Надворешните канцеларии за криминалистички работи Крушево и Прилеп и се преземаат мерки за расчистување на случајот“, велат од МВР.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи