Четири новозаболени од ковид и 2 оздравени пациенти во Прилеп

Министерството за здравство извести дека во последните 24 часа направени се 2.359 тестови, а регистрирани се 86 нови случаи на COVID-19.

Новите случаи се регистрирани во:

• Скопје – 46

• Битола – 23

• Прилеп и Гостивар – по  4

• Куманово, Кавадарци и Велес – по 2

• Струмица, Кичево и Виница – по 1

Од вкупниот број на позитивни ( 86 ), регистрирани се 9 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирано е едно починато лице од Битола (80г), починато во болничку услови. Кај лицето се регистрирани коморбидитети.

Регистрирани сe 105 оздравени пациенти од:

• Скопје – 55

• Битола – 21

• Штип – 5

• Кавадарци –  4

• Охрид и Радовиш – по 3

• Прилеп, Куманово, Струмица и Берово – по 2

• Гостивар, Велес, Виница, Неготино, Делчево и Пехчево – по 1

Направени се 2.359 тестови преку:

ИЈЗ-151, ЦЈЗ Скопје-87, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-7, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–77, Жан Митрев (Филип Втори)-39, Авицена-40, Биотек-55, Систина-43, лабораторија Лаор-40, Синлаб-9, Ремедика-6, Плодност-13, Генеа-33, Никоб Лаб-287, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-11, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–33, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.269.

Досега во земјата се направени вкупно 2.003.269 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.964, бројот на оздравени пациенти е 298.916, на починати е 9.266, а бројот на активни случаи изнесува 782.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи