ВИДЕО – Отец Емилијан: Денес созданието го предаде својот создател, човекот го предаде својот Бог и го распна на крст


Велики Петок — ден од Страдалната Седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Овој ден е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, Крстните страдања и смртта на Спасителот. По 2 години празнување на овој ден според одредени празвила, мерки и протоколи поради пандемијата денеска храмовите во Прилеп се широко отворени за верниците. Мерките се скоро укинати, останува секој лично да почитува дел од нив, и се очекува црквите да бидат преполни од верници кои ќе дојдат да се поклонат на Плаштаницата која го симболизира починатиот Христос и Неговиот гроб.

„Денес го празнуваме еден од најтажните празници во православната црква – Велики Петок. Нашата прва асоцијација за овој празник е созданието го предаде својот создател, човекот го предаде својот Бог, го распна на крст и ја посака Неговата смрт. Во тој спомен се празнува денешниот ден и денес го празнуваме не само неговото распнување туку и неговото погребение на нашиот вистински спасител и Бог Исус Христос. Ќе видиме како Исус Христос го симнуваме од крст и го положуваме во гроб. Симболиката на тоа е Плаштаницата која ќе ја изложиме тука на средината од црквата и верниот народ ќе доаѓа и со солзи да се помоли и поклони пред мртвиот, а уствари вечно живот Христос“, вели отец Емилијан Зелнички.

 

„Храмот Свето Благовештение ги отвора широко вратите за своите верници да дојдат и да се поклонат на Плаштаницата на нашиот Господ Исус Христос. Бидејќи бевме затворени овие 2 години поради пандемијата и ги почитувавме мерките сега сме отворени и слободно секој може да дојде и да се поклони пред нашиот Господ Исус Христос“, рече Драган Трајкоски, црковен настојател во црквата Свето Благовештение.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи