Излезе од печат книгата „Културата и традицијата на поречката заедница” од Бојан Бежоски


Oд печат излезе првиот публицистички труд со наслов „Културата и традицијата на поречката заедница” од авторот Бојан Бежоски. Книгата го опиштува начинот на живеење на поречаните во 21 век и е плод на седум месечно теренско истражување на авторот.

Во книгата се опфатени народните обичаи, народните песни, народните приказни, народните верувања, народната медицина, погребни ритуали и многу други записи, а сето тоа е поткрепено со фотографии.

„Ако Полскиот антрополог Јозеф Обрембски во неговите записи од 1932 година ни кажува како живееле поречаните, мојата книга кажува како живеат поречаните 90 години подоцна. Книгата е печатена во издавачката куќа Дата песнопој Битола. Издавач е Илија Мерковски. Книгата е публицистички труд“, вели авторот Бојан Бежоски.

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи