ПРАЗНА ГАЛЕРИЈА – Поглавје 2 од прилепскиот скулптор Методи Исков

Која е цената на уметноста? Прашање кое си го поставувам себеси, но воедно и на публиката. Дали се сведуваме на материјалноста така што културата и уметноста стануваат “ефтини”, прашува прилепскиот скулптор Методи Исков.

„Со оваа скулптура сакам да го доловам концептот на тоа колку ја цениме и вреднуваме уметноста односно дали уметноста е толку евтина што може да ја купиме и во маркет па и во некои случаеви да ја добиеме како гратис.

Оваа инсталација од портрет на античка скулптура и до нејзе поставеното сончогледово масло кое меѓусебно се поврзани со лента на која е испишано „гратис“ е композиција која сметам дека го доловува моментот на маркет, а со поставеноста во ликовна галерија концептот добива сериозна перспектива.

Делото воедно претставува и најава за мојата самостојна изложба која ќе биде поставена во ликовната галерија на НУЦК Марко Цепенков на 3 јуни“, вели Исков.

Инаку оваа Брилијантна скулптура во моментот е изложена во Ликовната галерија на НУЦК „Марко Цепенков.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи