вропската комисија повикува на конструктивен дијалог во Собранието

Facebook
Twitter
Email
Print

Европската комисија ги повикува сите партиите во Собранието на Северна Македонија да се однесуваат конструктивно, јави дописничката на МИА од Брисел.

Ова кусо го изјави портпаролката за проширување во Европската комисија, Ана Писонеро, на прашање за став на Комисијата за последните инциденти во Собранието и „активната блокада“ од страна на опозицијата.

„Ги повикуваме сите политички сили во Парламентот да работат заедно и конструктивно за да ги унапредат реформите поврзани со ЕУ во интерес на граѓаните“, изјави Писонеро.

ВМРО-ДПМНЕ и останатите партии од коалицијата „За обнова на Македонија“ во вторникот почнаа со, како што ја нарекоа, „активна блокада на Собранието“, која, според најавите, ќе трае се до „постигнување договор за датум за предвремени парламентарни избори“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи