Млади од 6 земји во посета на Крушево, главен интерес спортот и претприемништвото

36 млади од 6 земји ја посетија Oпштина Крушево и разговараа со советникот Александра Тирчоска за Крушево, младите и спортот.

Во рамки на проектот „From Zero to Hero“ во рамки на Еразмус+ програма и имплементиран од страна на ЦЕТ платформа Македонија и партнерите млади од Северна Македонија, Србија, Хрватска, Турција, Италија и Грција од 12 до 19 мај престојуваат во Крушево каде се едуцираат и надградуваат на тема претприемништво и спортско образование како алатки за намалување на невработеноста на младите.

Со советничката во Советот на Oпштина Крушево Александра Тирчоска младите разговаараа за состојбата со младите во Крушево, како живеат крушевчани и беа исклучително заинтересирани за параглајдингот и развојот на авантуристичкиот туризам.

Ова е втора посета на млади од повеќе земји како дел од проект на ЦЕТ платформа на Македонија и финансиран од Еразмус+.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи