Алиу: 227 дуални паралелки во земјава и соработка со 450 компании

На последниот ден од презентацијата на средните стручни училишта, во рамките на кампањата „Учи паметно, работи стручно”, заменик-министерот за образование и наука Лулзим Алиу ги посети прилепските средни стручни училишта „Ѓорче Петров”, „Орде Чопела” и „Ристе Ристески – Ричко”.

Според заменик- министерот Алиу, годинава има интерес за формирање на дури 227 дуални паралелки во средните стручни училишта во државава, а министерството ги мотивира учениците со стипендија од по 3.500 денари. Повеќе од двојно се зголемува бројот на компаниите со кои е склучен договор за практична настава. Целта е да се остручат средношколците за веднаш по образованието да најдат работа и да придонесат за општините и за државата.

„Денеска е последен ден за презентацијата на средните стручни училишта каде ги претставуваме дуалните паралелки. Тоа е нов квалитет кој сакаме да го промовираме, бидејќи мислиме дека ќе биде во интерес на самите компании, на општините и на целата држава, бидејќи учениците ќе бидат стручен кадар кој може да се вработи во компаниите каде веќе ја изведуваат практичната работа. Лани имавме 97 дуални паралелки, за оваа година, конкурсот е уште отворен за упис, имаме интерес и ќе бидат 227 дуални паралелки. Ако лани имавме 200 компании со кои е склучен договор за практичната настава на учениците, годинава имаме 450 компании кои ги отвориле вратите за учениците. Министерството ги мотивира учениците со тоа што им доделува стипендија од по 3 500 денари. Мислам дека тоа е добар стимул да се запишат и тие веќе ќе бидат остручени, и ќе може да се вработат. Целта ни е да ги остручиме и да придонесет тука, во општините и во државата“, изјави Алиу.

Во средното училиште „Ѓорче Петров” има седум насоки за стручно-образование: за медицински сестри, физиотерапевти, фармацевтски техничари, техничар за преработка на дрво, за рударско-металуршката струка, за текстилната и за козметичко-фризерската струка. Од минатата година се две дуални паралелки, по една во текстилната и во рударско-геолошката струка. За парактична настава за струките во училиштето соработуваме со 16 фирми во Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи