Започна реконструкцијата на плоштадот на потегот од споменикот на Пеце Атанасоски до ООУ „Кочо Рацин“

Општина Прилеп започна со реконструкцијата на кракот од улицата „Борка Талески“, односно дел од плоштадот „Методија Андонов-Ченто“ на потегот од споменикот на Пеце Атанасоски до ООУ „Кочо Рацин“.

Овој проект кој е дел од развојната програма на Општина Прилеп за 2022г. предвидува фаза во која ќе се врши реконструкција и на водоводната мрежа, со што ќе треба да се подобри квалитетот на водоснабдувањето и можните дефекти во иднина на овој крак од улицата.

„Со оглед на градежните активности кои ќе се одвиваат следниот период на ова место, Општина Прилеп ги замолува граѓаните и дуќанџиите кои делуваат во тој дел на чаршијата за поголемо трпение и претпазливост во нивното движење таму каде што ќе се одвиваат градежните активности. Имајќи предвид дека комплетно ќе се реконструира и водоводната мрежа сакаме да ги известиме граѓаните дека во одредени делови ќе има прекин на водоснабдувањето поради градежните зафати“, велат од Општина Прилеп.

Овој проект е од големо значење за општина Прилеп, како и за враќање на сјајот на прилепската чаршија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи