Нови поскапувања на горивата од полноќ!

Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница одлучи да има ново поскапување на горивата од полноќ. Имено, бензините поскапуваат за 3 денари, додека цената на дизелот се зголемува за 2.5 денари по литар.

Согласно одлуката, малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 107,00 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 109,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 97,50 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 95,50 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 54,640 (денари/килограм)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи