ВИДЕО – Проданоски: Командирот на ПС Прилеп да објасни што се случува во градот, во спротивно ќе бараме негова смена


Денеска на седница на Советот на Општина Прилеп ќе разговараме за безбедносната состојба во Прилеп. Поканет е и командирот на ПС Прилеп да образложи каква е безбедностната состојба во градот, која според информациите што се пласираат во јавноста е страшно лоша, истакна на денешната прес конференција претседателот на Совет на Општина Прилеп, Дејан Проданоски.

„Точката е последна на дневниот ред на седницата, но по барање на советничката група на ВМРО ДПМНЕ  и по мое лично инсистирање, ќе предложам пред советниците точката да ја поставиме како прва. Командирот на ПС се надевам дека ќе присуствува на седницата, на која уредно е поканет и ќе ни даде целосна слика за безбедноста во градот.

Општина Прилеп само во последните 10 дена е застапена во црната хроника – со постојани тепачки, физички напади на лица, кримнинални дејствија кои не се за занемарување. Само минатата недела бевме информирани  дека е пронајдена марихуана во вредност од 300 илјади евра. Минатиот викенд , масовната тепачка на млади луѓе пред еден од прилепските локали ги преплави насловите на порталите, а секојдненво полицискиот билтен е исполнет со тепачки и вербални навреди меѓу граѓаните на Прилеп.

Овие само неколку случувања наговестуваат дека ситуацијата не е розова, а полицијата, која треба да се грижи за безбедноста во градот или е слепа и глува? Станува ли Прилеп град на насилници, град каде нашите деца, пријатели, соседи  се небезбедни ? Или тоа и е целта на централната власт, Прилеп намерно да биде прикажан како незбезбеден град за живеење?           

Почитувани, безбедноста на граѓаните е на првото место! Полицискиот командир  по закон треба да ни образложи  на денешната седница што тоа се случува во Прилеп.

Во спортивно како советничка група ВМРО ДПНЕ и јас како Претседател на Советот при општина Прилеп, заедно со градоначалникот, ќе бараме одговорност и итно сменување на командирот на полициската станица, но и преземање одговорност од страна на МВР и централната власт за ваквата состојба во Прилеп“, рече Проданоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи