ВИДЕО – Тутунарите: Субвенциите се крајно задоцнети и обезвреднети со сите поскапувања


Тутунарите кои денеска чекаа субвецнии пред прилепските банки велат дека се крајно револтирани затоа што никој точно не им кажувал дали има или не субвенции. Се пожалија и тоа дека субвенциите сега биле крајно задоцнети и обезвреднети со сите поскапувања.

„Што ќе значат субвенциите за нас ништо. Со скапотијава пропаднато е нештово. Тие пари што ќе ги земеме сега немаат вредност“, вели еден тутунар.

„Скапотијата е голема, едно шише масло-едно кило тутун. Не знаеме дали се пуштени субвенциите или не, никој не кажува, чекаме на милост и немилост. Тешко ќе биде оваа година, прво производството ќе нема да се финансира, пти луѓето немаат пари“, кажа друг тутунар.

„Ние чекаме тука со саати, а никој не не информира има или нема пари. Значи срамота е на оваа жештина да се малтретираме вака. Овие пари сега не значат ништо, се се покачи и парите не значат ништо. Бадијала и работа и се. Господ само да ни е на помош“, истакна трет тутунар.

„Ако овие пари ни ги пуштеа на време можевме пример да купиме 2 пакети масло, сега ниту еден. Доаѓаме од селава, без да знаеме дали има или нема субвенции, никој не излегува да ни каже има или нема“, додаде четврт тутунар.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи