Мирчески: Да преземеме конкретни чекори со кои ќе го повратиме достоинството и ќе го спасиме од изумирање тутунопроизводството


Почитувани земјоделци, почитувани тутунари како човек кој не е член на ниедна политичка партија и е координатор на новоформираните здруженија кои се формираа точно поради манипулациите кои им се правеа на тутунарите, а со цел на нивна заштита ми дава за право секогаш слободно да го искажувам мојот став во врска со сите случувања во земјоделието каде вистината е дека моменталната ситуација во државата е повеќе од алармантна ,да не речам катастрофална што впрочем се чувствува кај секој од нас, вели во соопштението координаторот на новоформираните тутунски здруженија Игор Мирчески.

„Како на економски,финансиски, енергетски па и на политички план,но јас ќе се фокусирам на земјоделието кое е моја сфера на интересирање. Ситуацијата во која ни се наоѓа нашето земјоделие е очајна по нас земјоделците, каде неколку години по ред се соочуваме со ниски откупни цени на нашите производи, нерегулиран откуп, а сето тоа дополнително отежнато со зголемени и високи трошоци за производство.

Нашата влада која требаше да биде наш партнер во овие тешки времиња и која ќе продуцираше низа конкретни мерки за полесно да се преброди овај период не најде соодветен начин да изнајде решенија на ваквата ситуација, а пожалосно е и тоа што дополнително и самата продуцира проблеми со манипулативната и нередовна исплата на финансиската подршка (субвенциите).

Поради сите овие причини крајно време е да одлучиме дали уште ќе седиме дома на фејзбук или ќе преземеме конкретни чекори со кои ќе го повратиме достоинството на земјоделецот и ќе ја спасиме од изумирање најважната стратегиска гранка во државата. Затоа почитувани мои: Доста е од политиканства, време е за сериозни политики!!! Од нас самите зависи“, вели Мирчески.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи