Малиот мост на градската река е во многу лоша состојба, со видливи оштетувања

До нашата редакција пристигна информација за видливи оштетувања на малото мовче на градската река која се наоѓа помеѓу населбите Вишне и Ѓогдере, односно ги спојува улиците Кеј 1 Мај и Кеј 9  Септември.

Возилата кои се движат по истиот, поради што настануваат вибрации само подолнително го оштетуваат и ја влошуваат неговата состојба.

„Мостот е во многу лоша состојба, комплетно е уништен асфалниот слој и дел од горниот бетонскиот пресек на мостот.  На поголем дел, поради оштетувањата, се гледа носeчката  арматура, а на неколку места има и мали дупки низ бетонскиот пресек. Последниве денови почнаа да пукаат арматурите, што е прв сигнал за поголеми деформации“, стои во дописот на нашите читатели.
Крајно време е надлежните да преземат нешто пред да се случи некој немил настан. Граѓаните велат дека не секогаш треба да се направи дупка на средина на мостот, како во Драчево во Скопје, па потоа да се реагира и да се санираат штетите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи