„Сонатна вечер“ на пијано на младата струмичанка Ивана Мазнејкова во понеделник во Цепенков

„Сонатна вечер“ на пијано ќе одржи младата струмичанка Ивана Мазнејкова в понеделник од 19 часот во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“. На програмата се  композиции од Хајдн, Бетовен, Моцарт, Менделсон, Григ, Шуберт…

Ивана Мазнејкова е ученичка во СМУ „Сергеј Михајлов“ во Штип, во класата на проф. м-р Славчо Величков. Првите часови по пијано ги добива во Струмица од нејзините родители, професори по пијано.

Активен учесник е на мастер класови, а првиот јавен настап го имала на тригодишна возраст. Оттогаш досега има реализирано бројни концерти, настапувала на фестивали, натпревари низ Македонија и низ Европа. Добитник е на бројни награди, меѓу кои во 2020 – Плакета за покажан редок талент и исклучителен успех.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи