Општина Крушево потпиша Декларација за поддршка на женско претприемништво

Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски денес потпиша Декларација за поддршка на Национална платформа за женско претприемништво.

„Во буџетот за 2022-ра година предвидовме средства за активности кои се однесуваат на еднакви можности за мажите и жените, а еве денес потпишуваме и декларација како поддршка на Националната платформа за женско претприемништво. Еднаквоста се гради со вклучување, искрен пристап и желба за постигнување резултати.“, изјави градоначалникот Христоски по потпишувањето на Декларацијата.

Патформата предвидува зајакнување на капацитетите на граѓанските организации со цел креирање политика, застапување и соработка со националните и локалните власти и формирање на локални клубови за женско претприемништво, како и промовирање на квалитетни примери на жени претприемачи како двигатели на промените во јавната политика и активно промовирање на позитивните примери за овозможување родова еднаквост.

На средбата присуствуваа претставици од здружението ЛАГ Агро Лидер и координаторката на комисијата за еднакви можности на мажите и жените.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи