За прв пат после 20 години Македонски Брод доби гинеколошка ординација


За прв пат после 20 години Македонски Брод доби гинеколошка ординација која се отвори во рамки на Здравствениот дом во овој град преку проектот „Семејните лекари партнери во проширувањето на пристапот и изборот за контрацепција и услуги за сексуално и репродуктивно здравје“, кој го реализираше НВО ХЕРА-Aсоцијација за здравствена едукација и истражување, а финансискии е поддржан од Јапонската амбасада во Македонија.

„Градоначалникот Жарко Ристески, денеска оствари средба со јапонскиот амбасадор Савада Хиронори, програмската директорка во ХЕРА-Aсоцијација за здравствена едукација и истражување, Елизабета Божиноска, проф. др Катерина Ставриќ од Центарот за семејна медицина при Медицинскиот факултет во Скопје и Др. Спаско Ѓурчиноски, специјалист по семејна медицина во Македонски Брод, при што изрази голема благодарност за оваа инвестиција која ќе помогне во подобрување во квалитетот на животот и здравјето на жените од Општина Македонски Брод“, информираат од Општина Македонски Брод.

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи