Повторно искршена и ограбена црквата во Дабница, украдени круните за венчавање, кандила, кадилници и други предмети


Непознати сторители во петокот вечерта повторно ги искршиле прозорциите и ја играбиле црквата Свети Никола во селото Дабница кај Прилеп. Украдени биле круните за венчавање, кандила, кадилници и други помали предмети кои се употребуваат во богослужбите. Крадците го скршиле прозорецот од олтарот и така влегле во црквата.

Инаку овој ПВЦ прозорец беше донација откако претходно, пред само 3 месеци, истиот метален прозорец од олтарот, во месец април беше откорнат од страна на крадците при што украден беше самиот прозорец, метални предмети и пари кои биле во храмот. Освен црквата крадците тогаш ја уништија и трпезаријата, го искршија фрижидерот, а од таму ги украдоа и сите лажици, виљушки, ножеви и чаши. Украдено беше металното лавабо, како и металните плочи од големиот шпорет за готвење а искршена и украдена беше и влезната метална врата на една помошна просторија до трпезаријата.

Жителите на Дабница повторно апелираат од надлежните органи да има почести полициски контроли во овој крај и да се најдат и казнат сторителите.

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи