Два Светски купа во параглајдинг во Крушево

Денес започнува ново меѓународно параглајдинг првенство, а натпреварите продолжуваат во текот на целиот летен период.

Од 4-ти до 10-ти јули парглајдинг клубот „Делта“ во соработка со Воздухопловната федерација на Македонија, а со поддршка на општина Крушево, го одржува пред Светскиот куп Флајмастер опен. Во склоп на овој натпревар се одржува и државно натпреварување.

Веќе од 14-ти јули следува меѓународен натпревар од највисока категорија – „Светски куп Крушево 2022“.

Параглајдеристите доаѓаат во Крушево уште од месец мај, а првите официјални натпревари, како Нордик опен, веќе се одржаа. Догодина Крушево е домаќин на Светско првенство во змајарство.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи