Стотина учесници на пред Светски куп во параглајдинг во Крушево, летово се очекуваат над 3.000 параглајдеристи


Во Крушево во тек е параглајдинг првенството Пред светски куп Флајмастер опен со околу 100 учесници, од повеќе држави од Европа. Првенството ќе трае до 10-ти јули.

„Ова е она за што работевме. Имаме поголемо полетувалиште кое овозможува одржување на големи првенства плус услови за рекреативни параглајдеристи кои истовремено го користат. Тука градиме и објект и генерално ги подобруваме условите, а резултатите ги гледаме ова лето. Летото навистина е исполнето со настани и многу странски туристи“, изјави градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски.

Ова лето само преку параглајдеризмот општина Крушево очекува повеќе од 3 000 туристи. По завршувањето на ова првенство од 14-ти јули ќе започне „Светски куп Крушево 2022“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи