ВИДЕО – Дождовите го уништија „Средно патче“ кај Варош, земјоделците бараат помош од Општина Прилеп


Дождовите кои интензивно и во големи количини паѓаат во последните 2 дена го уништиле полското т.н. „Средно патче“ кое од населбата Варош кај Прилеп води кон новите градски гробишта, а кое го користат околу 100 земјоделци, од кои најголем број тутунари, кои имаат ниви во овој дел.

Земјоделците испратија видео до нашата редакција и бараат помош од Општина Прилеп да се саниираат големите оштетувања на патот, затоа што велат дека сега по полскиот пат може да се помине само со трактор или теренско возило, а никако со автомобил. Веќе собрале петиција од најголемиот број земјоделци кои имаат посед во овој дел и истата утре ќе ја достават до Општина Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи