Конференција од проект за заштита на животната средина во Преспа финансиран од Европска Унија


На 06.07.2022во Ресен се одржа конференција за почеток на проект за заштита на животната средина во Преспа. Имено, проектот „Превенција од ризици за одржливи практики за животна средина за земјоделци – ПРЕСПА“ е финансиран од Европска Унија од програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Северна Македонија и Република Албанија, а во реализација на Центар за граѓанска иницијатива од Прилеп, Општина Ресен, Организација за управување со дестинации од Корча и Општина Девол.

На конференцијата присуствуваше проектниот тим и партнерите во проектот, односно Oпштините на чело со градоначалниците Јован Тозиевски од Ресен и Едуард Дуро од Девол, а повеќето од присутните беа претставници на институции, земјоделци и земјоделски друштва, претставници на училишта и сл.

Проектниот тим ги презентираше активностите на проектот кои ќе придонесат кон заштита на животната средина особено со изградба на канализациски мрежи и пречистителни станици во двете општини, како и подигање на свеста кај граѓаните и зајакнување на прекуграничната соработка помеѓу луѓето и институциите од двете страни на границата. На крајот се отвори и дискусија на која им беа одговорени прашањата на присутните, а истите изјавија желба да придонесат за уште поуспешна реализација на проектот Преспа.

 

Автор: Центар за граѓанска иницијатива од Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи