ВИДЕО – Вечер започнува Пивофест – се очекуваат огромен број гости од цела Македонија за овие 4 дена


По пауза од 2 години поради пандемијата на Ковид 19, вечерва започнува 18-то издание на најпознатиот и најмасовниот фестивал во Македонија – „Пивофест 2022“. Фестивалот ќе трае до недела, а оваа година акцентот е ставен на македонската музичка сцена, со гостување на само неколку музички имиња од странство. Според организаторот Арт 10 продукција и Пеце Стоикоски, кој го организираше и првиот Пивофест во далечната 2003 година, гостите ќе уживаат во прекрасната атмосфера, вкусната скара и ладното пиво.

„Го враќаме во еден нов сјај кој мислиме дека е почеток на една следна иднина која што допрва треба да ја градиме со култура и уметност и дружење во градот. И мислам дека нивото кое сакаме да го создадеме оваа година ќе биде дооволна причина за сите посетители од Македонија и нашиот град да излезат и да бидат присутни, заедно да се дружиме со македонските артисти кои што оваа година ги има повеќе на број за разлика од претходните години, но секако ги испочитувавме и артистите од соседниите држави“, истакна Пеце Стоикоски, организатор на Пивофест.

Според проценките на Општина Прилеп, која е поддржувач на настанот, за 4 –те фестивалски денови се очекувало во Прилеп да дојдат околу 100.000 гости од цела Македонија кои од посебните редарски служби ќе бидат пречекувани на влезовите од градот и ќе бидат упатувани до паркинг местата. Пивофестот има големо значење за локалната економија во Прилеп и целиот околен регион.

 

„Сите тие луѓе доаѓаат, се сместуваат во Прилеп, со тоа работат угостителските објекти, Прилеп има и доста знаменитости, аквапарк, убави ресторани, убави места за посета, што покрај официјалната програма е повод плус младите да дојдат во Прилеп. Се разбира во овој период се и нашите иселеници од странство кои ја посетуваат Македонија и кои токму во овој период, по Петровден, кога се одржува Фестивалот доѓаат во Прилеп“, истакна Борче Јовчески, градоначалник на Прилеп.

Дел од собраните средства од паркингот за овие 4 дена ќе бидат наменети за хуманитарни цели. Секој ден програмата на фестивалот на главната бина ќе започнува околу 18 часот и ќе трае до 1.30 после полноќ, а потоа забавата ќе продолжи на алтернативната сцена со македонски ДЈ до раните утрински часови.

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи