На 1 август, 2 оркестри и 4 македонски артисти на отворањето на НКС „Десет дена Крушевска Република“


Оркестрите на Македонската филхармонија и Македонската опера и балер ќе го отворат годинешното издание на НКС „Десет дена Крушевска Република“ на 1 август во Крушево, кои пред публиката на Гумење ќе настапат околу 20 часот. После нив свој настап околу 22 часот ќе имаат и Тамара Родевска, Наде Талеска, Викторија Лоба и Виктор Апостолоски.

Секако дел од културно забававната програма ќе биде и традиционалниот дел како што е импровизираниот напад на градот и читањето на Крушевскиот манифест.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи