ШК Пелагон – шампион во Втора македонска лига во шах и нов прволигаш

Од 21-24 јули 2022 година во хотел Метропол Охрид се одржа Втората лига на Македонија во шах каде што учествуваа 12 екипи кои беа поделени во две групи по 6 екипи. Екипата на ШК Пелагон беше во А групата заедно со минатогодишните скопски прволигашки клубови ШК Карпош и ШК 4 Ноември, ШК Ласкер од Охрид, ШК Струга и ШК Шах мат 2022 од Градец. Го освоивме првото место со 5 убедливи победи и максимални 10 бода.

Пласман со партии

Рк. Екипа 1 2 3 4 5 6  ТБ1   ТБ2   ТБ3   ТБ4 
1 Пелагон  * 5 5 6 6 10 27,5 0 2251
2 Карпош 1  * 6 6 8 22,0 0 1769
3 4ти Ноември Битола ½  * 5 6 6 19,5 0 1638
4 Ласкер 1 0 ½  * 4 11,5 0 932
5 Шах Мат 2022 Градец 0 ½ 1 ½  * 2 5,5 0 411
6 Струга 0 0 0  * 0 4,0 0 349

Во плеј оф се пласираа и двете најдобри екипи А група (ШК Пелагон и ШК Карпош) и од Б група (ШК Шкупи и МШК Центар). ШК Пелагон како новоформиран клуб и дебитант имаше тешка задача да се бори со три бивши скопски прволигашки клубови. Сепак убедливо и тука го освоивме првото место и се пласиравме во прва лига,што значи дека Прилеп ќе биде најшаховски град во Македонија.

Пласман со партии

Рк. Екипа 1 2 3 4  ТБ1   ТБ2   ТБ3 
1 Пелагон  * 3 4 5 5 12,0 0
2 Шкупи 3  * 3 4 10,5 0
3 МСК Центар 2 3  * 3 9,5 0
4 Карпош 1  * 0 4,0 0

За шампионската екипа настапија:

  1. ИМ Драшко Бошковиќ 5 поени од 6 партии
  2. ИМ Младен Миленковиќ     4,5 поени од 5 партии
  3. ИМ Горан Арсовиќ 6,5 поени од 7 партии
  4. Дејан Ѓорѓиески 5 поени од 7 партии
  5. Горан Готовуша 4 поени од 6 партии
  6. Марјан Дамчески 4,5 поени од 5 партии
  7. Мартин Николовски 5 поени од 6 партии

 

Ова е огромен успех на шахот во Прилеп посебно ако се знае дека оваа година индискиот велемајстор Гукеш член на ШК Прилеп го освои златниот медал на Купот на Европски шампиони и ако има само 16 години е во најдобрите играчи во светот. Годинава започна и шаховската школа за почетници водена од нашата шахистка Јустина Дутка и школата за напредни деца предводена од велемајсторот Звонко Станојоски. Во план е и отворање на прва школа за возрасни шахисти во Македонија со што значително би се зголемила концентрацијата на квалитетни играчи во градот.

За овој успех голема помош имаше и самиот тренажен процес и големиот број на турнири кои ги организираме во Прилеп со што се зголеми квалитетот на играта на нашите шахисти што се покажа пресудно на Екипното првенство во Охрид.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи