Да и помогнеме на 4 годишната Ника од Прилеп – донирај и сподели


Ника е 4 годишно девојче на кое му е дијагностицирано БЕТА ТАЛАСЕМИЈА МАЈОР. Нејзината состојба е многу тешка бидејќи има потреба од постојана трансфузија на крв. Од самото тоа, следат и несаканите ефекти – зголемување на слезенката и црниот дроб. Единствено решение за оваа болест е трансплантација на матични клетки од коскена срж од несроден донор. Подготовките за истата ги започнавме во болницата Yeditepe во Истанбул во Турција, но не може да се почне со трансплатација додека не се изврши дополнителна операција на везикоутерален рефлукс. За оваа операција се потребни дополнителни 46.000 евра, за кои што ние како родители повеќе не сме во можност да ги обезбедиме. Затоа ве замолуваме за ваша поддршка. Вашата хуманост е наша светла надеж!

Донирај и сподели за Ника!

143117 (за корисниците на Телеком)

143468 (за корисниците на А1)

Повикот чини 100 денари.

https://gofund.me/b12b60d0 Луѓето кои живеат во странство може да донираат на овој линк.

Денарска сметка за во Македонија

200003994254449

Ника Стојановска – Стопанска Банка А. Д. Скопје

Девизна сметка

Nika Stojanovska

IBAN: MK7200003994258620

SWIFT: STOBMK2X

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи