ВИДЕО – Николоски: ВМРО-ДПМНЕ не само што е за ниски даноци, туку сме и за кратење на постојните даноци


Покачувањето на даноците е една лоша работа, мислам дека дури и се избегнува некако темата што ќе се случува во Македонија есента и зимата, кои ќе дојдат побрзо од што мислиме, грејна сезона почнува за некаде 2 месеци од денес, истакна денеска во Прилеп, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

„Ситуацијата е катастрофална, цените на енергенсите одат исклучително високо и ништо не се прави од страна на власта да се колку толку ублажи тој удар, дополнително затоа што буџетот е празен, а празен е заради лоши економски политики и заради криминал и корупција. Го прават најлошото можно, а тоа е да се удри по џебот на граѓаните и претпријатијата повторно, односно да се зголемат даноците. Ќе кажам јасно и директно ВМРО ДПМНЕ е за ниски даноци и не само што е против зголемување на даноците, туку и за кратење на постојните даноци, затоа што сметаме дека најдобар начин да се развива бизнисот е да му се остави слобода, да му се остави рамен терен за игра и во исто време да има ниско одданочување, како би можеле средствата да се употребуваат за развој, за нови производи и за нови работни места“, кажа Николоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи