Како изгледаше литијата со моштите на Свети Климент во Крушево


На 06.08.2022 година, во сабота, во 17:00 часот во храмот „Свети Никола“ – Крушево се отслужи вечерна богослужба во спомен на патронот на нашата Македонска Православна Црква – ОА, Свети Климент Охридски. Веднаш после тоа, со неговите мошти и моштите од другите светители, се одржа свечена Литија по улиците на градот.

Еве дел од атмосферата.

 

 

 

 

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи