ВИДЕО – По 6-ти пат во Крушево се одржа меѓународниот ФИС ролер ски куп „Тоше Проески“


По 6-ти пат во Крушево викендов се одржа меѓународниот ФИС ролер ски куп „Тоше Проески“. Учесниците се натпреваруваа на патот Кривогаштани-Крушево, а беа поделени во 4 категории, со различни стартови и тоа мажи на 12 км., жени на 6 км, трка 3 км. за деца до 14 години и трка на 2 км. за деца до 12 години. Имаше  74 натпреварувачи од Македонија, Грција, Бугарија и Молдавија.

„Ги трасираме овие патеки како зближување помеѓу двете општини, но и еден вид на збогатување на оваа спортска манифестација. Целта е промоција на овој спорт и привлекување на млади таленти кои во иднина би тренирале и би се занимавале со овој спорт“, рече Ѓоко Динески, организатор на ФИС ролер ски куп „Тоше Проески“.

Ролер скиите се одлична имитација на скиите во лето и од 2016 година Меѓународната скијачка федерација ги стави овие натпревари на официјалниот календар и тие се бодуваат како и зимските натпревари.

„Ролер скиите се малку полесни од скијањето, според мене. Затоа што на летните трки е малкку полесно, а скијањето зависи како ќе ти се погодат скиите. Овде треба да се има добра и физичка и психичка подготвеност“, истакна Благоја Најданоски, учесник на натпреварот.

 

„Услови има доволно за да се развива овој спорт. Не е многу популарен кај младата генерација, порано имаше повеќе. Но бара овој спорт многу вложување и труд, а младите бараат нешто полесно“, кажа Дамјан Пејчиноски, учесник на натпреварот.

Тука беше и нашиот олимпиец Ставре Јада.

„Од досегашниот тек на сезоната сум задоволен, се надевам дека ќе остварам прво место и два добри резултати. Треба почесто да се прават вакви натревари во Македонија, веќе ги има два, овој и уште еден ќе се организира во септември на Пониква, кај Кочани. Овие натпревари се и тоа како главни за зимската сезона затоа што на нив се гради таа форма која ќе ни биде потребна во зимата“, додаде Ставре Јада, учесник на натпреварот.

Oрганизатор  на купот е Скијачката федерација на Македонија и клубот „Олимпик ски“ од Крушево, а покровител е МВР.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи