Горивата поскапуваат од полноќ

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која од полноќ поскапуваат нафтените деривати.

Од полноќ, бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поскапуваат за половина денар, а дизелот и екстралесното масло за домаќинство за 1,5 денар за литар.

Според новата одлука, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 89 ден/лит, а Еуросупер БС-98 за 91,50 ден/литар. Малопродажната цена на дизелот ќе биде 93,50 ден/лит, а на Екстра лесното масло за домаќинство 90 ден/литар.

Малопродажната цена на Мазутот се намалува за 1,128 ден/кг со што новата цена ќе биде 51,686 ден/кг.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи