Од јануари ново зголемување на цената на струјата

Според генералниот директор на ЕСМ Васко Ковачевски, во јануари се очекува ново поскапување на струјата.

„Минатата грејна сезона успешно ја пребродивме. Но кризната состојба понатаму продолжува и пред нас следи тешка зима. Согласно законот во декември треба да се донесеме одлука за нова цена на струјата за следните 6 месеци. Сигурно е дека ќе има поскапување, но тоа ќе биде благо поскапување“, истакна Ковачевски.

Ковачевски рече дека пред нас е една од најтешките зими за период од 70 години, а државата располага со ограничени ресурси како количините на јаглен, квалитетот, хидрологијата. Сепак според него нема да има рестрикции бидејќи ЕСМ ги има ставено во функција сите расположливи капацитети, кои се доволни и да има потреба да се увезува електрична енергија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи