150 години постоење одбележува црквата Успение на Пресвета Богородица од Македонски Брод


Со голема чест и задоволство Ве покануваме во недела на 28.08.2022 г на празникот УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА- ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА заедно да го прославиме големиот јубилеј на нашиот храм 150 години од неговата изградба, информираат од црквата Успение на Пресвета Богородица од Македонски Брод.

„Утрената служба, воскресно-празнична, ќе започне во 07:30 часот. Во 08:30 пречек на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г.ТИМОТЕЈ. Во 09:00 Света Божествена Литургија. Во 11:00 ќе има осветување на вода и прекршување на лебовите, додека во 12:00 часот општонародна веселба и ручек од годинешните кумови. Нека Господ Бог и Пресвета Богородица ни даруваат здравје , милост, мир и секое земно изобилство на сите и насекаде. На многаја и благаја лета“, додаваат црквата Успение на Пресвета Богородица од Македонски Брод.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи