Честитка на градоначалникот Борче Јовчески по повод Денот на Независноста на Македонија


Во мое лично име и во името на Локалната самоуправа на  Општина Прилеп, на сите граѓани им го честитам 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија.

Почитувани сограѓани, со намера да бидеме свои на своето,  ние македонските граѓани на 8 септември 1991, одговорно, храбро и решително го остваривме вековниот сон за слободна, независна и суверена Република Македонија.

Празнувајќи денес, исто така оддаваме почит на сите херои од нашата голема и богата македонска историја, затоа што сите тие се оние кои што ги поставиле темелите врз кои што опстојува денешната современа Република Македонија, а посебно во овие исклучително бурни времина за македонската држава мораме да останиме цврсти на браникот на татковината!

Секоја генерација има своја битка и свои победи кои треба да ги извојува!

Сега е време сите да покажеме дека сакаме да живееме во просперитетна и демократска Република Македонија.

Нека ни е вечна Република Македонија и нека ни е честит Денот на Независноста.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи