Златни медали за Ана Цветановска и Ставре Јада на ФИС ролер ски куп на Пониква


Нашите репрезентативци Ана Цветановска и Ставре Јада ја продолжија доминацијата во летниот дел од сезоната и во двата дена на третиот ФИС ролер ски куп во Македонија кој се одржа на Пониква освоија по 2 златни медали односно по две први места, Ана на 5км, а Ставре на 10км. Стазата беше една од потешките, но тие успеаа да се изборат за првите позиции.

Сега остануваат уште 15 дена тренинг за финалните трки во Грција, за фис ролер ски купот кој ќе се одржи таму на 1 и 2 октомври, а потоа ќе следува подготовка за зимската сезона.

Нашите најдобри нордиски натпреварувачи од постоењето на нордиското скијање во Македонија се веќе длабоко во нормите кои се потребни за учество на Светски куп во зимската сезона.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи